Αρχική σελίδα Σχολικό έτος 2013-2014 Πρώτη Δημοτικού Eπίσκεψη στο super-market της γειτονιάς!

Eπίσκεψη στο super-market της γειτονιάς!

Στις 21 Οκτωβρίου η Α? τάξη επισκέφτηκε το γειτονικό στο σχολείο supermarket«Mymarket». Η επίσκεψη αυτή, εντάσσεται στα πλαίσια του προγράμματος «Αγωγής Υγείας» με θέμα «Υγιεινή Διατροφή».

Περπατώντας στους διαδρόμους και παρατηρώντας τα προϊόντα στα ράφια του supermarketείχαμε την ευκαιρία να σχολιάσουμε και να επισημάνουμε τη διατροφική αξία των φρέσκων και νωπών προϊόντων (φρούτων, λαχανικών, κρεάτων και γαλακτοκομικών προϊόντων), την προτίμηση πολλών στα βιολογικά προϊόντα, την αποφυγή συσκευασμένων και κατεψυγμένων τροφών και τον περιορισμό κατανάλωσης λιχουδιών.

Τα παιδιά ευχαριστήθηκαν την επίσκεψη και δέχτηκαν με χαρά το κέρασμα από την υπεύθυνη του supermarket.