Οι συλλογές μας

Παίρνοντας αφορμή οι μαθητές της Γ2΄ του σχολείου μας από το κείμενο του Μίκη Θεοδωράκη « Τα παιδικά μου παιχνίδια» (βιβλίο Γλώσσας) έφεραν στην τάξη πολλές συλλογές!

Οι περισσότεροι έφεραν τις συλλογές τους αλλά και πολλοί αυτές των γονιών τους. Συνειδητοποίησαν ότι κάθε συλλεκτικό κομμάτι κρύβει και μια ιστορία!

Τα κρατήσαμε όλα στα χέρια μας και τα περιεργαστήκαμε!

Τα γραμματόσημα μας «μίλησαν» για άλλους τόπους και εποχές!!

Το ίδιο και τα παλιά νομίσματα!

Πολλά ήταν τα άλμπουμ με τα αυτοκόλλητα και αφού τα συζητήσαμε μάθαμε τα ενδιαφέροντα του καθενός.

Οι γυάλινες μπάλες μας εντυπωσίασαν και μας ταξίδεψαν σε μνημεία χωρών της Ευρώπης και στην Αμερική.

Τα πολλά και διαφορετικά κοχύλια μας νοστάλγησαν θυμίζοντάς μας το καλοκαιράκι και την ανεμελιά!

Μια μαθήτρια έφερε τα αναμνηστικά δωράκια των γενεθλίων της και ένας μαθητής μας εμπιστεύτηκε ένα  συλλεκτικό αεροπλανάκι μιας και ασχολείται με μοντελισμό!

Σημείωση: Το μικρό μας και ήσυχο χρυσόψαρο μας συνόδευε σε αυτό το ταξίδι!