Αρχική σελίδα Σχολικό έτος 2013-2014 Πέμπτη Δημοτικού Επίσκεψη στο Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας

Επίσκεψη στο Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας

Τη Δευτέρα 27/01/2014 οι Ε΄και ΣΤ΄τάξεις επισκέφτηκαν το Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας του Κώστα Κοτσανά στο Δημοτικό Θέατρο Κορίνθου.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν σε 50 εξαιρετικά εκθέματα ,τα οποία συνοδεύονταν και από οπτικοακουστικό υλικό.Εκεί ανακάλυψαν με τη βοήθεια του καταπληκτικού ξεναγού μας του κ. Παπακολοδούκα, υπεύθυνου του ΕΚΦΕ Κορινθίας, ότι η τεχνολογία των αρχαίων Ελλήνων λίγο πριν το τέλος του αρχαίου ελληνικού κόσμου ήταν εξαιρετικά όμοια με τις απαρχές της σύγχρονης τεχνολογίας μας. Φυσικά τα εκθέματα είναι πολύ περισσότερα στην έδρα του Μουσείου στο Κατάκολο Ηλείας.Όλοι μας θαυμάσαμε την αιολόσφαιρα και το προγραμματιζόμενο κουκλοθέατρο του Ήρωνος, το υδραυλικό ωρολόγιο του Κτησιβίου τον πολυβόλο καταπέλτη του Διονυσίου και πολλά άλλα εκθέματα. Ελπίζουμε ότι στο μέλλον θα μπορέσουν να έρθουν και τα υπόλοιπα εκθέματα στην πόλη μας για να τα δούμε και αυτά από κοντά.