Νέο Μουσείο Ακρόπολης

Στις 13/02/2014 οι Δ΄,Ε΄και ΣΤ΄τάξεις επισκέφτηκαν το Νέο Μουσείο της Ακρόπολης.Το Μουσείο βρίσκεται 300 μέτρα από τον Παρθενώνα, νοτιοανατολικά της Ακρόπολης.Είναι ένα καταπληκτικό τριώροφο κτίριο.Στο ισόγειο οι μαθητές, μέσα από τα ανοίγματα και τα γυάλινα πατώματα, μπόρεσαν να δουν την ανασκαφή της αρχαίας πόλης και τα ευρύματα από τα ιερά που υπήρχαν στις πλαγιές της Ακρόπολης. Στον πρώτο όροφο οι μαθητές ξεναγήθηκαν στα εκθέματα της Αρχαϊκής περιόδου και όχι μόνο. Οι Καρυάτιδες, φυσικά, κέρδισαν το θαυμασμό των μαθητών που είδαν επίσης και πως οι τεχνικοί τις καθάριζαν από τη ρύπανση. Στον τρίτο όροφο δεσπόζει η Αίθουσα του Παρθενώνα με τα καταπληκτικά γλυπτά της ζωοφόρου, τις μετόπες και τα αετώματα.Μαθητές και δάσκαλοι κουρασμένοι μεν ευχαριστημένοι δε, ξεκουράστηκαν για λίγο και πήραν το δρόμο της επιστροφής.