Μαθητικό πανηγύρι 2014

Με μεγάλη επιτυχία παρουσιάστηκαν από τις Σχολικές Μονάδες Κορινθίας τα Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων (Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, Αγωγής Υγείας και Πολιτιστικών Θεμάτων) στο «ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙ 2014» Για πρώτη φορά εφέτος το μαθητικό πανηγύρι χωρίστηκε σε δύο ξεχωριστές εκδηλώσεις και αυτό έγινε λόγω της μεγάλης συμμετοχής των Σχολικών Μονάδων. Η πρώτη εκδήλωση πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 2 Ιουνίου 2014 στο Δημοτικό Θέατρο Κορίνθου και Η Δεύτερη εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 5 Ιουνίου 2014 στο Δημοτικό Θέατρο του Δημαρχείου Κιάτου.

Το Σχολείο μας πήρε μέρος σ΄ αυτή τη μαθητική γιορτή με τη Β΄ δημοτικού. Η παρουσίαση είχε σχέση με τη διατροφή, που καθορίζεται από το αναλυτικό πρόγραμμα ως βασικό πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τους μικρούς μαθητές, οι οποίοι προσπάθησαν καθ' όλη τη διάρκεια της χρονιάς- με τη βοήθεια των γονέων τους- να διατηρήσουν τη συνήθεια ενός υγιεινού πρωινού, αλλά και να προετοιμαστούν για την παρουσίαση του θεατρικού τους που απαιτούσε μουσικοχορευτικές ικανότητες και όχι μόνο!!!