Αρχική σελίδα Σχολικό έτος 2012-2013 Πρώτη Δημοτικού Ημέρα πρόληψης σχολικής βίας και εκφοβισμού

Ημέρα πρόληψης σχολικής βίας και εκφοβισμού

• Τα παιδιά της πρώτης τάξης με τη βοήθεια εικόνων σχετικών με την ενδοσχολική βία, διηγήθηκαν τις προσωπικές τους εμπειρίες ως θύματα, θύτες ή παρατηρητές.
  • Συνειδητοποίησαν πόσο άσχημο είναι το φαινόμενο της βίας και μάλιστα μεταξύ των μικρών παιδιών.
  • Συζητήσαμε για τους τρόπους αντιμετώπισης και τις λύσεις στο πρόβλημα της βίας στο χώρο του σχολείου και γενικότερα.
  • Ζωγράφισαν όπως αυτά αισθάνονται τις αρνητικές εμπειρίες τους ή τους τρόπους αντιμετώπισης της σχολικής βίας. Μάλιστα ορισμένοι μαθητές έγραψαν τη λέξη βία ή ζωγράφισαν την αρνητική τους εμπειρία και μετά τσαλάκωσαν το φύλλο, θέλοντας μ? αυτόν τον τρόπο να αποκηρύξουν τη βία από τη ζωή τους.