Αρχική σελίδα Σχολικό έτος 2012-2013 Πρώτη Δημοτικού Το μοναδικό φαινόμενο του Κορινθιακού κόλπου

Το μοναδικό φαινόμενο του Κορινθιακού κόλπου

Τι συμβαίνει στον Κορινθιακό κόλπο;;

Ποιο είναι το μυστικό του;;

Τι κρύβεται κάτω από την επιφάνειά του;;

Είμαστε εμείς εδώ, οι μαθητές της Α΄ τάξης, για να σας το αποκαλύψουμε!!

Έχει σχέση με τα δελφίνια που ζουν και μοιράζονται την ίδια θάλασσα μ' εμάς. Τα δελφίνια του Κορινθιακού κόλπου είναι τριών ειδών: κοινά δελφίνια, σταχτοδέλφινα και ζωνοδέλφινα. Το περίεργο και μοναδικό φαινόμενο είναι ότι ζουν και τα τρία είδη σε μια οργανωμένη ομάδα!!! Κι αυτό συμβαίνει μόνο εδώ, μόνο στη θάλασσα που μοιραζόμαστε μαζί τους!!!

Κοινό δελφίνι   ΣταχτοδέλφινοΖωνοδέλφινο

κοινό δελφίνι                                         σταχτοδέλφινο                                   ζωνοδέλφινο

Μαζί όμως με το μυστήριο που κρύβεται στον Κορινθιακό κόλπο, μάθαμε και πολλές άλλες χρήσιμες πληροφορίες για τα θαλάσσια θηλαστικά. Πού ζουν, με τι τρέφονται, από τι κινδυνεύουν, τι μπορούμε να κάνουμε για να τα προστατεύσουμε....

Μάθαμε τα διάφορα μέρη του σώματος των θαλάσσιων θηλαστικών και αφήσαμε μια μεγάλη ομάδα δελφινιών να κολυμπήσει στο παράθυρο της τάξης μας!!

Είδαμε τη σχέση των ανθρώπων με τα δελφίνια μέσα από την ιστορία του Αρίωνα, του περίφημου μουσικού.
Σ' όλα αυτά μας βοήθησε πολύ το υλικό της σελίδας:

Στο τέλος μετατρέψαμε την αυλή μας σε θάλασσα και δώσαμε ζωή σε δελφίνια στο φυσικό τους μέγεθος!!