Αρχική σελίδα Σχολικό έτος 2012-2013 Πέμπτη Δημοτικού Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση

Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση

Παγκόσμια εβδομάδα δράσης για την εκπαίδευση

?? Όλα τα παιδιά του κόσμου χρειάζονται δασκάλους??

??Εκπαιδευμένοι δάσκαλοι για όλους??

Στα πλαίσια της ευαισθητοποίησης των μαθητών των ανεπτυγμένων χωρών για την έλλειψη δασκάλων σε χώρες μη ανεπτυγμένες, η Ε΄τάξη πραγματοποίησε αρκετές δράσεις με τη στήριξη της action aid .

Πρώτα οι μαθητές παρακολούθησαν ένα DVD με θέμα τα προβλήματα στην εκπαίδευση, κυρίως των κοριτσιών, στην Ινδία.

Τα παιδιά συνειδητοποίησαν ότι πολλά πράγματα που εκείνα έχουν για την εκπαίδευσή τους ,κτήριο ,θέρμανση ,νερό , βιβλία, δασκάλους κατάλληλα εκπαιδευμένους, ενδιαφέρον , στοργή , αγάπη και τα θεωρούν δεδομένα πολλά παιδιά δεν έχουν ούτε το ένα χιλιοστό από αυτά.

Στη συνέχεια φτιάξανε το περίγραμμα της δασκάλας τους, σε χαρτί του μέτρου. Μετά από ανάγνωση των καρτών, που μας έστειλε η action aid ,με λίγα λόγια για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι δάσκαλοι και τα παιδιά σε χώρες όπως η Τανζανία η Ινδία, η Κένυα, η Γουατεμάλα, η Νιγηρία, το Μπαγκλαντές και άλλες χώρες , έγινε μια πολύ εποικοδομητική συζήτηση. Στο περίγραμμα σημειώσαμε λέξεις κλειδιά .

Η δράση μας συνεχίστηκε με ζωγραφιές σχετικές με το θέμα αλλά και με την ανεύρεση ενός συνθήματος για την δράση μας.

Όλα αυτά θα αποσταλούν στην action aid και θα αναρτηθούν ( ελπίζουμε!) στην ιστοσελίδα τους.

Το βασικό όμως είναι ότι οι μαθητές κατάλαβαν, ότι τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν, στην εκπαίδευση, τα παιδιά αυτών των χωρών οφείλονται στην έλλειψη χρηματοδότησης, στους εμφυλίους πολέμους, στις θρησκευτικές και κοινωνικές προκαταλήψεις και φυσικά στην αδιαφορία των υπευθύνων.

?Όλοι μαζί μπορούμε να βοηθήσουμε γιατί :

??Δικαίωμα στην εκπαίδευση, με εκπαιδευμένους δασκάλους, έχουν όλα τα παιδιά του κόσμου??