Παράσταση Καραγκιόζη

Όλες οι τάξεις του Σχολείου μας στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος της Ε΄ τάξης «Ελληνικό Θέατρο Σκιών : Ο Καραγκιόζης» το οποίο τελεί υπό την αιγίδα της UNESCO, παρακολούθησαν παράσταση Καραγκιόζη.

Τη Δευτέρα 11-03-2013 το θέατρο Σκιών του Πάνου Καπετανίδη ανέλαβε να συστήσει τους ήρωές του στους μαθητές μας. Ο κ. Καπετανίδης στην αρχή αφού ενημέρωσε τους μαθητές για την ιστορία και την καταγωγή του Θεάτρου Σκιών έπαιξε το έργο «Ο Καραγκιόζης και το μαγικό μπουκάλι». Τα παιδιά συμμετείχαν στην παράσταση με ενθουσιασμό το γέλιο και τα χειροκροτήματά τους ξεπέρασαν τα όρια του σχολείου!!!!!!

Η παράσταση όμως δεν είχε μόνο ψυχαγωγικό χαρακτήρα. Με την επίλυση ενός γρίφου, ο κ. Καπετανίδης πέρασε και ένα μήνυμα στα παιδιά, ότι η γνώση μπορεί να μας βοηθήσει να κερδίσουμε πολλά στη ζωή μας

και τον ευχαριστούμε πολύ γι? αυτό.