Αρχική σελίδα Δραστηριότητες- Προγράμματα Πρώτη Δημοτικού Επίσκεψη στην Πινακοθήκη και στη Βιβλιοθήκη

Επίσκεψη στην Πινακοθήκη και στη Βιβλιοθήκη

Σήμερα Τρίτη 21 Φεβρουαρίου 2017 επισκεφθήκαμε την Πινακοθήκη και τη Βιβλιοθήκη της Κορίνθου. Η καλύτερη μέρα του σχολείου, είπαμε όλοι με μια φωνή!!!

Κυνηγήσαμε μαμούθ, ανάψαμε φωτιά χρησιμοποιώντας πέτρες, σκάψαμε να βρούμε την τροφή μας, ασχοληθήκαμε φτιάχνοντας βραχογραφίες.....κι όλα αυτά πού; Μα στην Πινακοθήκη!!! εκεί ζήσαμε σαν προϊστορικοί άνθρωποι για λίγο. Ήταν υπέροχα, συναρπαστικά!!!

Η διασκέδαση όμως δεν σταμάτησε εκεί. Αφού φάγαμε για να πάρουμε δυνάμεις συνεχίσαμε το ταξίδι μας για την αρχαία εποχή στον χώρο της Βιβλιοθήκης. Εκεί ζήσαμε μια μέρα από τη ζωή των κατοίκων της περιοχής!! φάγαμε πρωινό σαν τους αρχαίους, πήγαμε στο σχολείο σαν παιδιά των αρχαίων χρόνων, ακούσαμε κιθάρα και αυλό, αλλά το κυριότερο παίξαμε όπως έπαιζαν τα παιδιά στα αρχαία χρόνια την τυφλόμυγα και το κολλαβίζειν που δεν είναι τίποτε άλλο από το μπιζ των κατοπινών χρόνων.

Σίγουρα θα ξαναπάμε στη βιβλιοθήκη για να γίνουμε μέλη και να δανειζόμαστε βιβλία, τώρα που μπορούμε να διαβάσουμε!!!