Αρχική σελίδα Δραστηριότητες- Προγράμματα Τετάρτη Δημοτικού Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κ.Π.Ε. Ακράτας (2014-15)

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κ.Π.Ε. Ακράτας (2014-15)

Στις 20/10/2014 η Δ΄τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στην Ακράτα για να πραγματοποιήσει το περιβαλλοντικό πρόγραμμα " Γνωρίζοντας τις ακτές μας".

Το πρόγραμμα ήταν χωρισμένο σε δύο μέρη. Στο πρώτο μέρος οι μαθητές ενημερώθηκαν από τους υπεύθυνους του προγράμματος με μια παρουσίαση για την μόλυνση του Κορινθιακού κόλπου, το ευαίσθητο οικοσύστημα του και τις δράσεις του Κ.Π.Ε.

Στο δεύτερο μέρος οι μαθητές πέρασαν σε δράση! Το πεδίο ήταν η παραλία Κρυονερίου στην Ακράτα. Εκεί οι μαθητές με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών και των υπευθύνων του Κ.Π.Ε. με βιωματική προσέγγιση, ( παντομίμα, κατασκευές, εργασίες, ποιήματα) ανακάλυψαν την παπαρούνα της θάλασσας και τη βιολέτα της παραλίας που είναι είδη υπό προστασία.Επίσης έμαθαν ότι τα "φύκια" που βλέπουμε στην παραλία μετά από θαλασσοταραχή είναι το θαλάσσιο φυτό Ποσειδωνία και ότι είναι πολύ σημαντικό για το οικοσύστημα του βυθού και γι' αυτό πρέπει να προστατευτεί.

Επιστρέψαμε στο σχολείο με τις καλύτερες εντυπώσεις και την ελπίδα ότι θα μπορέσουμε να ξαναπάμε.

Και φυσικά .... φωτογραφίες!!

alt     alt

alt      alt