Ανακύκλωση στο Μπολάτι

Επίσκεψη στο κέντρο ανακύκλωσης Μπολατίου

Στις 7 Μαϊου 2015, ημέρα Πέμπτη, επισκεφτήκαμε μαζί με την Πέμπτη τάξη του Δημοτικού Σχολείου Περιγιαλίου το κέντρο ανακύκλωσης Μπολατίου των αδελφών Ραψωματιώτη. Η επίσκεψη αυτή πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία των εκπαιδευτικών αγγλικής γλώσσας κ.κ. Γιδαράκου Μαρίας και Γεωργακούδα Ειρήνης. Εκεί ενημερωθήκαμε για το πώς γίνεται η ανακύκλωση και γιατί είναι απαραίτητο σήμερα να ανακυκλώνουμε τα σκουπίδια που πετάμε. Στη συνέχεια μας μοιράστηκαν μάσκες και πήγαμε μέσα στο εργοστάσιο όπου είδαμε από κοντά πώς γίνεται ο διαχωρισμός των ανακυκλώσιμων υλικών. Είδαμε επίσης και πώς τα υλικά αυτά δένονται και ετοιμάζονται να φύγουν από εκεί. Αφού ευχαριστήσαμε τον κ. Ραψωματιώτη για τη φιλοξενία, φύγαμε όλοι μας προβληματισμένοι και υποσχεθήκαμε στους εαυτούς μας ότι θα ανακυκλώνουμε και εμείς τα σκουπίδια που πρέπει,πετώντάς τα στους κατάλληλους κάδους.

Στην επιστροφή μας σταματήσαμε στο Δημοτικό Σχολείο Περιγιαλίου όπου εκεί φυτέψαμε δύο ιλλουστρίνια σε μια γωνιά του προαυλίου του σχολείου,θέλοντας με αυτή τη συμβολική μας πράξη να συμβάλλουμε στην αύξηση του πράσινου στο χώρο του σχολείου.Στη συνέχεια φτάσαμε όλοι μαζί στο δικό μας σχολείο όπου οι μαθητές του Περιγιαλίου φύτεψαν δύο ιλλουστρίνια στο δικό μας προαύλιο.Το μεσημέρι αποχαιρετήσαμε τους μαθητές της  Ε΄τάξης του Δ.Σχ. Περιγιαλίου και υποσχεθήκαμε και στο μέλλον να οργανώνουμε τέτοιες δραστηριότητες που συμβάλλουν στην προστασία του περιβάλλοντος.