Γιορτή 28ης Οκτωβρίου Ε΄τάξης

Στις 27 Οκτωβρίου 2015 πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας η γιορτή για την 28η Οκτωβρίου 1940.

Συμμετείχαν όλοι οι μαθητές της Ε΄τάξης οι οποίοι μέσα από ένα χρονικό, ποιήματα, τραγούδια αλλά και θεατρικά αποσπάσματα ξετύλιξαν τα γεγονότα της εποχής εκείνης που  σημάδεψαν όχι μόνο τη γενιά εκείνη αλλά και τις επόμενες.

Ιδιαίτερα ανέδειξαν τα σκληρά χρόνια της κατοχής μέσα από τα μάτια των παιδιών. Οδηγός στην προσπάθεια αυτή, ήταν το βιβλίο της Άλκης Ζέη " Ο Μεγάλος Περίπατος του Πέτρου". Οι μαθητές σαν πραγματικοί ηθοποιοί ερμήνευσαν με πάθος τους ρόλους τους και προσπάθησαν αποδώσουν όσο πιο πειστικά γινόταν το κλίμα και τα γεγονότα της εποχής εκείνης. Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους τους μαθητές αλλά και στους εκπαιδευτικόυς .