Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

Τη Δευτέρα στις 10-3-2014 στο χώρο του 4ου Γενικού Λυκείου Κορίνθου, στο πλαίσιο του προγράμματος που εκπονείται από το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών  με αντικείμενο την "Εκπαίδευση των παιδιών Ρομά", οι εκπ/κοί του Σχολείου μας πήραν μέρος στο ένα από τα δύο βιωματικά εργαστήρια της 1ης επιμορφωτικής συνάντησης, με θέμα : "Σχολικός εκφοβισμός: θύτες-θύματα-θεατές, μη τιμωρητικές μέθοδοι" της κ. Α. Καραβόλτσου, Εκπ/κού Αγωγής Υγείας (Msc), Θεατρολόγου (Mst Drama in Education), Μαθηματικού.

Το άλλο βιωματικό εργαστήριο είχε τίτλο : Με το παιχνίδι ρόλων προσεγγίζουμε "ΤΟ ΑΛΛΟ"  με τον κ. Στ. Βγαγκέ, Δάσκαλο- Εμψυχωτή Θεατρικού Παιχνιδιού.

Η 2η επιμορφωτική συνάντηση πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα στις 7-4-2014 στον ίδιο χώρο του Λυκείου.

Το θέμα του σεμιναρίου αυτού ήταν :

Εξοικείωση των μαθητών που μαθαίνουν ελληνικά ως δεύτερη γλώσσα με τη χρήση λεξικού με υπεύθυνες τις κ. Χρυσαυγή  Γλένη Εκπαιδευτικό Π.Ε. /Δρ. Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης ΕΚΠΑ και

κ. Τερψιθέα  Ρηγοπούλου  Σχολική Σύμβουλο Π.Ε.

Στο τέλος όλοι οι συμμετέχοντες πήραμε μέρος σε βιωματικά εργαστήρια.

Η 3η επιμορφωτική συνάντηση έγινε στις 12 Μαΐου 2014 στο αμφιθέατρο του 4ου Λυκείου Κορίνθου.

Το θέμα του σεμιναρίου ήταν : "Εικόνα και γλώσσα" με εισηγήτρια την κ. Μ. Λεωνίδα, Σκηνοθέτιδα ? Εκπαιδεύτρια.

Οι συμμετέχοντες θα έπρεπε να δημιουργήσουν φωτο-ιστορίες με θέμα : "Περιμένοντας......." !!!

Η 4η επιμορφωτική συνάντηση έγινε στις 27 Μαΐου 2014 στο γνώριμο πια χώρο του 4ου Λυκείου Κορίνθου.

Το θέμα της συνάντησης ήταν : Μαθησιακές δυσκολίες:   Γενικές και Ειδικές (δυσλεξία). Συμπτώματα- Δείγματα- Δυσκολίες. Εκπαιδευτικές παρεμβάσεις αντιμετώπισης. Ο ρόλος του εκπαιδευτικού. Μελέτη περίπτωσης

Το θέμα πραγματικά χρήσιμο και σύγχρονο για τη σχολική και εκπαιδευτική κοινότητα όπως επίσης και αιτία προβληματισμού των σύγχρονων οικογενειών.