Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Συμμετοχή στην Παγκόσμια Δράση των Οικολογικών Σχολείων

Συμμετοχή στην Παγκόσμια Δράση των Οικολογικών Σχολείων

Οικολογικά Σχολεία - Eco-Schools

Tο ?Ίδρυμα για την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση (FEE), Διεθνής Συντονιστής του Δικτύου «Οικολογικά Σχολεία», χειριστής του οποίου στην Ελλάδα είναι η Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης, θέσπισε και φέτος ως Παγκόσμια Ημέρα Δράσης για το 2014 την 7η Νοεμβρίου (World Day of Action-WDA).  Πρόκειται για μια ιδιαίτερη ημέρα όπου σχολεία από όλο τον κόσμο που συμμετέχουν στο Δίκτυο «Οικολογικά Σχολεία» θα παρουσιάσουν, ταυτόχρονα, με το δικό τους μοναδικό τρόπο, τις δράσεις τους με θέμα την αειφόρο ανάπτυξη.

Στο δίκτυο αυτό ανήκει από τη σχολική χρονιά 2014-2015 και το δικό μας σχολείο.

Το θέμα με το οποίο ασχοληθήκαμε ήταν η σωτηρία του πλανήτη μας, μέσα από την ανακύκλωση και τη μείωση των απορριμμάτων.

Πιστοποιητικό συμμετοχής στην Παγκόσμια Δράση των Οικολογικών Σχολείων