Αρχική σελίδα Το σχολείο μας Πανελλήνιος Διαγωνισμός Μαθηματικών

10ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός
11ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Μαθηματικών
Όλες οι Σελίδες

7ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός "Παιχνίδι και Μαθηματικά"

Στις 5 Απριλίου 2013 το Σχολείο μας έλαβε για πρώτη φορά μέρος στον διαγωνισμό της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας.

Τα θέματα του διαγωνισμού ήταν 10 και βαθμολογήθηκαν το καθένα με άριστα το 10, δηλαδή το άριστο γραπτό βαθμολογήθηκε με 100.

Μπορείτε μπαίνοντας στην ιστοσελίδα της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας να ενημερωθείτε για τα θέματα και τις λύσεις τόσο του φετινού, όσο και παλαιότερων ετών http://www.hms.gr/

Οι μαθητές των μεγάλων τάξεων (Ε΄ και ΣΤ΄) κατέβαλαν φιλότιμες προσπάθειες για σχεδόν 2 διδακτικές ώρες και τελικά κατάφεραν 4 μαθητές της ΣΤ΄ να αριστεύσουν.

Η Διευθύντρια και οι Δάσκαλοι του Σχολείου μας επαίνεσαν και έδωσαν τα θερμά τους συγχαρητήρια στους 4 αριστεύσαντες μαθητές της ΣΤ΄.

Στις 9 Ιουνίου 2013 βραβεύτηκαν σε μια σεμνή τελετή όλοι οι επιτυχόντες, του Νομού Κορινθίας, στο διαγωνισμό της Μαθηματικής Εταιρείας.

Το παρόν έδωσαν και οι μαθητές του σχολείου μας. Από την Ε΄τάξη βραβεύτηκε η Δέσποινα Στυλιανάκη και από τη ΣΤ΄ η Ιωάννα Παινέση,η Σοφία Χριστοδούλου και η Νεφέλη Αναστασοπούλου.

Ευχόμαστε καλή πρόοδο και συνεχείς επιτυχίες στη ζωή των παιδιών και ελπίζουμε ότι την επόμενη χρονιά θα έχουμε περισσότερες και μεγαλύτερες επιτυχίες.