Αρχική σελίδα Σχολικό έτος 2012-2013 Δευτέρα Δημοτικού Ημέρα πρόληψης σχολικής βίας και εκφοβισμού

Ημέρα πρόληψης σχολικής βίας και εκφοβισμού

Ευρετήριο Άρθρου
Ημέρα πρόληψης σχολικής βίας και εκφοβισμού
Β 1
Β 2
Όλες οι Σελίδες

Β1

• Καταγραφή εμπειριών ως θύματα-θύτες σχολικού εκφοβισμού.
  • Συζήτηση για την οριοθέτηση του φαινομένου συνέπειες-αντιμετώπιση.
  • Προβολή παραμυθιού «η Μόνα μια καινούρια μαθήτρια-τα μπαλόνια της φιλίας»
  • Κολλάζ με ζωγραφιές παιδιών σε στυλ κόμικς στο πλαίσιο φαινόμενο ? συνέπειες ? αντιμετώπιση.

Β2

Σήμερα στο πλαίσιο της ημέρας κατά της σχολικής βίας συμμετείχε και η τάξη Β2 στις δράσεις  του σχολείου μας με βιωματικό τρόπο και με τη βοήθεια των ηλεκτρονικών βιβλίων «η Μόνα μια καινούρια μαθήτρια» «τα μπαλόνια της φιλίας» .

Εκφράσαμε σε κύκλο χέρι ?χέρι ενωμένοι τα θέλω μας σχετικά με τη συμπεριφορά των συμμαθητών μας και όλων των μαθητών της σχολικής κοινότητας.

Επιπλέον, γεμίσαμε «τα  μπαλόνια της φιλίας»  με αυτές τις επιθυμίες μας και τα μοιράσαμε σε όλες τις τάξεις. Όλοι τώρα ξέρουν πώς θα θέλαμε να είναι οι σχέσεις μας και πώς σκοπεύουμε να φερόμαστε και  εμείς.

Μέσα από όλα αυτά μάθαμε, χαρήκαμε, παίξαμε και ήρθαμε πιο κοντά.